Päätöksenteko

Pelastuslaitoksen päätöksenteossa noudatetaan Mikkelin kaupungin hallintosääntöä sekä Etelä-Savon pelastuslaitoksen johtosääntöä ja yhteistoimintasopimusta.

Pelastusjohtajan viranhaltijapäätökset on luettavissa täältä

Pelastuspäälliköiden viranhaltijapäätökset on luettavissa täältä

Pelastusjohtaja vastaa pelastuslaitoksen toiminnasta pelastuslautakunnalle.  Pelastuslautakunnan tehtävänä on huolehtia ja valvoa pelastuslaitosta koskevien ohjeiden, määräysten ja sopimusten noudattamista.

Pelastuslautakunnan kokoonpano:

Tuomas Loikkanen, ylipalomies, eläkkeellä,

Savonlinna, PJ (KESK)

050 590 7402

tuomas.loikkanen@spynet.fi

Sanna Reponen, maatilayrittäjä/myyjä

Savonlinna/Sulkava (KESK)

050 308 9496

Kaija Rautiainen, palveluneuvoja, eläkkeellä,

Mikkeli, VPJ (SDP)

050 378 1546

kaija.rautiainen@netti.fi

Jonna Kuutsuo, opiskelija

Mikkeli (SDP)

Anni Panula-Ontto Suuronen ympäristösuunnittelun asiantuntija FT,

Mikkeli (KESK)

Jari Jalkanen, rehtori, KM

Mikkeli (KESK)

Jarkko Lunkka, yrittäjä

Mikkeli/Pertunmaa (KESK)

Riitta Pellava, FK

Mikkeli/Puumala

Päivi Matilainen

Mikkeli/Mäntyharju (SDP)

040 528 3764

paivi.matilainen@hotmail.com

Jose Friman

Mikkeli (SDP)

Veikko Puustinen, erityispeltiseppä,

Savonlinna/Punkaharju (PS)

050 0307 531

veikko.puustinen1@gmail.com

Seppo Kosonen, toimitusjohtaja, Savonlinna/Savonranta (PS)

seppo.o.kosonen@gmail.com

Auvo Kokkonen

Savonlinna/Rantasalmi (SDP)

040 554 3389

auvo.kokkonen@rantasalmi.fi

Teemu Kurikka

Savonlinna/Heinävesi (SDP)

040 7062 600

teemu.kurikka@heinavesi.fi

Anna-Maija Häkkinen, rakennusarkkitehti,

Sulkava

Olli Uosukainen, rovasti

Savonlinna/Rantasalmi (Kokoomus)

044 513 3623

olli.uosukainen@gmail.com

Leena Suhonen, yrittäjä

Pieksämäki (Keskusta)

050 340 2466

leena.suhonen@lh.pieksamaki.fi

Riitta Ikonen, myynninedistäjä

Pieksämäki/Joroinen (Keskusta)

040 509 7668

riitta.sisko.ikonen@joroinen.fi

Jaakko Heinonen, insinööri AMK

Pieksämäki (Vihreät)

jaakko.heinonen@lh.pieksamaki.fi

Mika Venäläinen, messutuottaja

Pieksämäki (Vihreät)

mika.venalainen@lh.pieksamaki.fi